Pilsko – czyli „Książę Beskidów”. Szlak z przełęczy Glinne

Pilsko i Babia Góra – znana para, książę i królowa, najwyżsi w Beskidzie Żywieckim. Popularni wśród górskich wędrowników przyciągają swoim majestatem i pięknymi widokami. Beskidzkiego księcia możemy najszybciej zdobyć z przełęczy Glinne, która położona jest na granicy ze Słowacją. A jak wygląda szlak z tej przełęczy? – czytaj ten wpis i oglądaj filmik..

W tym wpisie dowiesz się:

– gdzie położony jest Masyw Pilska
– jak wyjść na Pilsko z przeł. Glinne
– jak wygląda schronisko na Hali Mizowej

Pilsko YouTube

Najkrótszy szlak na Pilsko; trasa

Przełęcz Glinne – rozwidlenie szlaków czerwonego i niebieskiego (Las Suchowarski ) – Góra Pięciu Kopców – Pilsko – Schronisko PTTK na Hali Miziowej– Las Suchowarski – Przełęcz Glinne.

Parametry trasy:

Długość: ok. 12 km
Szlak PTTK: czerwony, niebieski (słowacki), zielony (słowacki), czarny, czerwony
Najwyżej położony punkt: 1557 m n.p.m.
Czas przejścia w sezonie letnim (bez przerw): ok. 4,5 h
Trudność: od przeł. Glinne do Góry Pięciu Kopców – niektóre momenty kondycyjnie trudne
Na szlaku: ciekawe ujęcie wodne, piękne panoramy na stronę polską i słowacką, schronisko górskie

Gdzie jest Pilsko?

Pilsko to góra graniczna i drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim. Masyw położony jest administracyjnie w powiecie żywieckim, w okolicach polskich wsi: Korbielów czy też Sopotni Wielkiej. To drugi szczyt w Beskidach, który posiada alpejskie piętro roślinne. Sam szczyt Pilska leży już po stronie słowackiej. W pobliżu tego szczytu znajduje się mniejszy – Góra Pięciu Kopców, przez który przebiega granica.

A skąd nazwa „Pilsko”? – tradycyjnie mamy fakty historyczne i podania ludowe. Nazwa pojawia się już w wieku XVIII, a może pochodzić od nazwiska Piela – być może właściciela tutejszych hal. Ale przecież „Pilsko” brzmi podobnie jak słowackie słowo „Polsko” – czyli Polska..

Górale powiadają, że na szczycie biesiadowali, pili i bawili się zbójnicy pochodzący z Orawy. Od tej swoistej pijatyki góra mogła wziąć swoją nazwę. Wspominają też o niedoszłym ślubie Babiej Góry z Pilskiem. Ale jako że przyszły pan młody opił się przed weselem, to Babia go porzuciła, a wzięła za męża nieodległego Romanka.

Szlak na Pilsko z Przełęczy Glinne

Samochód pozostawiłem na przygranicznym, niestrzeżonym parkingu na przeł. Glinne (809 m. n.p.m.). Nie płaciłem za pozostawienie auta. Nie jest to też bardzo duży parking (raczej średni), jednak przypuszczam, że w sezonie dosyć szybko może się zapełnić. W pobliżu parkingu znajduje się bacówka, gdzie można nabyć produkty owczarskie. Z tego miejsca możemy również iść w przeciwnym kierunku – za Głównym Szlakiem Beskidzkim w stronę przeł. Głuchaczki. Ruszamy za szlakiem czerwonym PTTK.

Pierwszy etap wędrówki jest łagodny i spokojny. Generalnie będziemy wędrować wśród lasów. Dopiero od piętra kosodrzewiny rozpoczną się ładne widoki na różne strony świata. Pierwsze ok. 1,5 km możemy traktować jako rozgrzewkę – idziemy łagodną leśną, udeptaną drogą. Ale już nie długo rozpoczną się nie długie, ale strome podejścia.

Warto zaznaczyć że aż do Góry Pięciu Kopców będziemy wędrować polsko-słowacką granicą. Graniczne słupki widzimy co jakiś czas – raz po naszej prawej stronie, raz po lewej.

Po ok. 2,5 km od przełęczy dotrzemy do rozwidlenia szlaków w Lesie Suchowarskim: nasz szlak czerwony skręca w prawo (nim wrócimy na parking), natomiast my obieramy słowacki szlak niebieski i idziemy prosto w górę. Tabliczka kierunkowa wskazuje, że do Pilska mamy jeszcze ok. godzinę wędrówki.

Czasem tempo możemy przyspieszyć, szczególnie kiedy idziemy prawie płaską leśną ścieżką, wśród dużych krzewów, paproci, pełzających korzeni drzew i dużych krzaków borówek. Ale i czasem czekają nas strome podejścia. Warto wspomnieć że obecnie poruszamy się po słowackim obszarze chronionym „Górna Orawa”, dlatego też powinniśmy się stosownie zachowywać i nie przerywać panującej tam leśnej ciszy..

Im wspinamy się wyżej, tym drzewa stają się niższe. Oznacza to, że powoli nabieramy wysokości, a duże kompleksy leśne powoli zamieniają się w nieduże kępy drzew i niewysokiej kosodrzewiny. Między tymi kępami zaczną nam pojawiać się piękne, beskidzkie widoki, szczególnie w stronę królowej – Babiej Góry..

Po ponad 4 km marszu dotrzemy do ciekawego źródełka. Stąd już mamy niedaleko do Góry Pięciu Kopców. Po drewnianej rynnie spływa zimna woda, która na pewno da nam ochłodę. Podtrzymuje ją drewniany pień z zadaszeniem, na którym odnajdziemy tabliczkę z wysokością: 1485 m.

Ruszamy dalej za szlakiem.. Kamienistą ścieżką wśród kęp kosodrzewiny docieramy do pierwszego, wysokiego szczytu w Masywie Pilska – czyli Góry Pięciu Kopców.

Cieszę się że dotarłeś do tej części wpisu. Mam nadzieję że zainspirowałem cię do zobaczenia tych miejsc. Dziękuję ci za wirtualną kawę, która pomoże mi w utrzymaniu i rozwoju bloga..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Góra Pięciu Kopców (1535 m.)

Czasem ten szczyt nazywany jest „polskim Pilskiem”. Szczyt jest rozległy, z rumowiskiem skalnym. Przebiega tu granica polsko-słowacka, ale i granica Europejskiego Wododziału – zlewisk Morza Bałtyckiego i Czarnego. Stoi tutaj również duża tablica z mapą.

Z tego miejsca możemy zobaczyć piękne panoramy: najbardziej w oddali Beskid Mały – od Jeziora Żywieckiego po Leskowiec, bliżej Pasmo Jałowieckie, aż po Babią Górę. Po przeciwnej stronie dostrzeżemy szczyty Rysianki, Lipowskiego Wierchu, czy też Romanki. Zresztą zobaczcie sami. Po drugiej stronie kopuły i idąc w stronę właściwego Pilska zobaczymy również szczyty Beskidu Śląskiego.

Pilsko – szczyt (1557 m.)

Do właściwego Pilska (po stronie słowackiej) mamy ok. 10 min. marszu za słowackim szlakiem zielonym po płaskim terenie wśród kęp kosodrzewiny. Zatem ruszamy w jego stronę!

Na szczycie Pilska zobaczycie ułożony duży kopiec z głazów, ołtarz i krzyż postawiony przez mieszkańców słowackiej wsi Mutne. Rokrocznie w lipcu odprawiana jest tutaj Msza Św.

Chodząc po kopulastym szczycie Pilska (który góruje nad innymi szczytami o 200-300 m) od wschodu zobaczymy Babią Górę i jej najbliższe okolice, oraz Tatry. W oddali dostrzeżemy również Jezioro Orawskie i Kotlinę Orawską. Od zachodu i północnego zachodu spojrzymy na szczyty leżące w Worku Raczańskim (Wielka Racza, Rycerzowa, Oszust).

W oddali na północy dostrzeżemy również szczyty Beskidu Śląskiego, Makowskiego i Małego. Pozostała część panoramy na południe to głównie pasma górskie Słowacji: Góry Choczańskie, Magura Orawska, Mała Fatra..

Hala Miziowa – ruszamy w stronę schroniska..

Czas odwiedzić schronisko na Hali Miziowej. Zatem wracamy szlakiem zielonym do Góry Pięciu Kopców, obieramy szlak czarny i żółty, i schodzimy w dół kamienną ścieżką wśród kosodrzewiny i pięknych widoków na polskie szczyty.

Trasa jest stroma. Po ok. 300 m. nasze szlaki się rozdzielają: żółty skręca w prawo (jest on dosyć wymagający), a czarny prowadzi prosto. Oba nas doprowadzą do schroniska. Obrałem trasę czarną. Warto wspomnieć, że przy żółtym szlaku stoi nieduży krzyż, który upamiętnia Franciszka Banasika – żołnierza, który 1 września 1939 r. poległ na stokach „polskiego Pilska”. 

Szlak czarny schodzi stromo w dół. Trzeba nie tylko patrzeć na piękne widoki, ale również pod nogi. Schodzimy czasem po dużych głazach, które – jeśli będą mokre – będą śliskie. W oddali ukaże się naszym oczom schronisko PTTK na Hali Miziowej, do którego zmierzamy oraz część wyciągu narciarskiego.

Teraz dostrzegamy, że im niżej, tym drzewa stają się coraz wyższe, powoli zanika kosodrzewina, a kamienna ścieżka zamienia się na utwardzoną z ziemi i prowadzi już nie wśród drzew, ale traw. Nie zapomnijcie w tym miejscu skręcić w prawo! Zobacz poniżej.. Po ok. 1,5 km docieramy do schroniska na Hali Miziowej, gdzie również znajduje się dyżurna stacja GOPR.

Schronisko na Hali Miziowej

Schronisko znajduje się na wysokości 1330 m. i jest najwyżej położonym w polskich Beskidach. Oprócz noclegów odnajdziemy tutaj restaurację oraz bar szybkiej obsługi. Budowę koordynował oddział Babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego budowa rozpoczęła się w roku 1927 i trwała trzy lata, ale plany stworzenia jakiegoś schroniska na północnych stokach Pilska sięgają roku 1906. Ciekawostką jest, że w roku 1936 doprowadzono tutaj połączenie telefoniczne.

W czasie II wojny światowej ówczesny zarządca schroniska zmienił swoje obywatelstwo na niemieckie, dzięki czemu mógł dalej zarządzać obiektem. W schronisku swój posterunek miała żandarmeria niemiecka.

Po wojnie członkowie PTT od nowa przystosowali budynek do celów turystycznych, jednak w latach 50-tych w wyniku pożaru ostały się tylko zabudowania gospodarcze – które ponownie przystosowano do tymczasowych celów schroniskowych. W roku 2004 otwarto nowe schronisko. W roku 2018 zabudowania gospodarcze, które przez lata służyły gościom spłonęły.

Schodzimy do przełęczy Glinne..

Obieramy szlak czerwony i kierujemy się na parking w stronę przeł. Glinne. Idziemy obok schroniska, dalej w dół drogą wśród traw obok wyciągu narciarskiego. Zobacz poniższe zdjęcia.

Po ok. 300 m wchodzimy w bardzo klimatyczny, czasem ciemny las, który objęty jest ochroną rezerwatową (Rezerwat Przyrody Pilsko). Cisza panująca w tym lesie daje do myślenia. Przemierzamy szlak idąc leśną drogą, mijając czasem większe kamienie i korzenie.

Po ok. 2 km od wejścia w las docieramy do znanego miejsca – w Lesie Suchowarskim. Skręcamy za szlakiem czerwonym w lewo i powoli, ostrożnie schodzimy w dół. Już wiemy że czasem jest tutaj stromo. Z tego miejsca mamy ok. pół godziny drogi do parkingu.

Żywiecki Park Krajobrazowy

Masyw Pilska leży w obrębie Żywieckiego Parku Krajobrazowego, który założono w roku 1986, natomiast północna część tego terenu została dodatkowo objęta ochroną rezerwatową – tworząc rezerwat przyrody „Pilsko”. Chroniony jest tutaj głównie górnoreglowy starodrzew świerkowy oraz podszczytowa kosodrzewina. Również po stronie słowackiej utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu „Górna Orawa” i wchodzący w jego skład rezerwat „Pilsko”.

Informacje praktyczne

Dojazd

Masyw Pilska leży m.in. w obrębie wsi Korbielów i Sopotnia Wielka. Zatem jadąc samochodem, z Żywca kierujemy się w stronę przejścia granicznego w Korbielowie (droga wojewódzka nr 945), które właśnie znajduje się na przełęczy Glinne. Po drodze mijamy Jeleśnię – i w tej miejscowości znajdziecie skręt w prawo na Sopotnię. Z Sopotni Wielkiej prowadzi na Pilsko szlak zielony PTTK.   

Pilsko – parking na przełęczy Glinne

Parking znajduje się przy budynkach, w których kiedyś stacjonowała służba graniczna. Jest on średniej wielkości, dlatego w sezonie może on się szybko zapełniać. W roku 2022 był on bezpłatny.

Schronisko na Hali Miziowej

34-335 Krzyżowa
Tel.: 33 488 72 54
E-mail: schronisko@halamiziowa.pl
Strona internetowa: www.halamiziowa.pl

Schronisko dysponuje 86 miejscami noclegowymi w 1-8 osobowych pokojach z łazienkami i bez (łazienka na korytarzu). Dysponuje również bufetem na 80 miejsc. Bufet czynny jest w godzinach od 8.00 do 20.00 – od niedzieli do czwartku oraz od 8.00 do 21.00 w piątek i sobotę. W obiekcie jest również całodobowa kuchnia turystyczna. Szczegółowy i aktualny cennik, rozkład pokoi, ofertę, atrakcje odnaleźć można na stronie www schroniska.

W schronisku dostępny jest również bar szybkiej obsługi, serwujący zimne i gorące przekąski oraz napoje. Obok schroniska znajduje się drewniana chata, w którym serwowane są dania z grilla. Inne atrakcje płatne: bilard, piłkarzyki, ping-pong, wypożyczalnia sprzętu letniego i zimowego, szkółka narciarska. Bezpłatne: biblioteczka, kącik zabaw i plac zabaw dla dzieci,

Warto wspomnieć o ofercie całorocznego pakietu rodzinnego (10% zniżki za nocleg oraz odpowiednia zniżka na śniadanie i obiadokolację + bezpłatne atrakcje na terenie schroniska). Dzieci do lat 3 śpiące z rodzicem – bezpłatnie. Pakiet nie obowiązuje w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych, długiego weekendu majowego, w okresie Bożego Ciała oraz Święta Wniebowzięcia NMP.

Pilsko i Hala Miziowa – szlaki

Hala Miziowa to dosyć gęsta sieć szlaków turystycznych. Możemy z niej dotrzeć:
– szlakiem zielonym lub żółtym do Korbielowa
– zielonym do Sopotni Wielkiej
– szlakiem zielonym-czarnym-żółtym do dolnej części Korbielowa lub Sopotni Wielkiej (przez przeł. Przysłopy)
– szlakiem czerwonym do schroniska na Rysiance

Pogoda

Szczyt Pilska i Góry Pięciu Kopców to w zasadzie wypłaszczona kopuła. W czasie niepogody można na nich zgubić orientację, dlatego też warto przed wyprawą (każdą wyprawą!) dokładnie przeanalizować pogodę.

Wędrowanie z psem

Zgodnie z informacjami dla turystów widniejącymi na stronie internetowej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego:
na obszarze leśnym parku krajobrazowego obowiązuje zakaz puszczania psów luzem. W praktyce oznacza to, iż należy psa prowadzić na uwięzi.

– do rezerwatu przyrody (nawet jeśli przebiega przez niego szlak turystyczny) nie można wchodzić z psem. W rezerwatach przyrody obowiązuje zakaz wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony, psów pasterskich.

– jeśli szlak turystyczny przebiega wzdłuż granicy rezerwatu przyrody to możemy poruszać się z psem. Pamiętać należy jednak, iż granice rezerwatów przyrody na mapach turystycznych zaznaczane są orientacyjnie i nie zawsze odzwierciedlają prawdziwy przebieg granicy rezerwatu.

Zobacz też trasę na Halę Boraczą z Żabnicy Dolnej: https://www.wbeskidzie.pl/hala-boracza-beskid-zywiecki/

Dziękuję ci za przeczytanie wpisu. Mam nadzieję że zainspirowałem cię do zobaczenia tych miejsc. Dziękuję ci również za wirtualną kawę, która pomoże mi w utrzymaniu i rozwoju bloga..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *