Hala Krupowa – ostatnia wycieczka kard. Karola Wojtyły

Hala Krupowa i Pasmo Policy to dosyć znane pasmo w Beskidzie Żywieckim. Niewiele osób wie, że tuż przed wyjazdem kardynała Karola Wojtyły na konklawe (podczas którego został wybrany papieżem), poszedł on w swoją ostatnią wycieczkę po polskich górach. Wybrał on trasę wiodącą po tym właśnie paśmie, a rozpoczął ją w niedużej miejscowości o nazwie Skawica.

Zobacz film z trasy, a potem poczytaj o jej szczegółach..

W tym wpisie poznasz:
– szlak kard. Karola Wojtyły na Halę Krupową
– najwyższy szczyt Pasma Policy
– zarys historii katastrofy samolotu na Policy

Trasa: Skawica – przeł. Kucałowa – Polica – przeł. Krowiarki

Parametry trasy:
– długość: ok. 16 km
– czas przejścia w sezonie letnim (bez przerw): ok. 6 godz.
– kolory szlaków PTTK: niebieski, czerwony
– najwyżej położony punkt: Polica (1369 m. n.p.m.)

Ostatnia górska wycieczka kard. Wojtyły

9 września 1978 r. pogoda nie była zbyt dobra na górską wycieczkę. Padał deszcz, jednak pomimo jesiennej szarugi w Skawicy na niebieskim szlaku pojawili się trzej wędrownicy: kard. Karol Wojtyła, jego sekretarz – ks. Stanisław Dziwisz oraz ks. Tadeusz Styczeń, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Niespodziewani w tym terenie tacy goście postanowili dotrzeć do schroniska na Hali Krupowej i dalej grzbietem Pasma Policy do obecnie bardzo popularnej przeł. Krowiarki.

Krowiarki były znane przyszłemu papieżowi. Za swoich młodzieńczych czasów; w ramach robót w Junackich Hufcach Pracy – budował on drogę na tę przełęcz od strony Orawy. Obecnie na Krowiarkach zobaczymy obelisk, który upamiętnia te czasy i tę postać..

Pasmo Policy – startujemy ze Skawicy Centrum

Samochód pozostawiłem na parkingu kościelnym w Skawicy. To nieduża miejscowość, która została założona w początkach XVII w. Ciekawostką jest, że do końca XVIII w. jej częścią był przysiółek o dobrze znanej turystom nazwie – „Zawoja”, który potem usamodzielnił się tworząc odrębną wieś.

Skawica była nieodłącznie związana z historią tzw. starostwa lanckorońskiego. Warto wspomnieć, że od roku 1878 do 1924 jej właścicielami byli Żywieccy Habsburgowie.

Budowa ceglanego kościoła obok którego znajduje się parking została ukończona w połowie XX w. Jest pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej.

Obok parkingu nie trudno zauważyć pomnik Jana Pawła II. Pochodzi on z roku 2006, a przedstawia naszego papieża stojącego pod kopułą, wśród kolumn. Całość pomnika przypomina plac i bazylikę św. Piotra w Watykanie.

Obok papieskiego pomnika stoi jeszcze jeden – Pomnik Pamięci Pokoleń z początku XXI w. Pomnik jest poświęcony mieszkańcom Skawicy, którzy oddali swoje życie za wolność naszej ojczyzny oraz ks. Jerzemu Popiełuszce.

Jak widać – miejsce naszego startu na szlak jest wizualnie dosyć atrakcyjne. Z parkingu ruszamy w stronę głównej drogi i idziemy nią w lewo, w stronę Zawoi. Za ok. 200 m. dotrzemy do skrzyżowania naszej drogi głównej z drogą wiodącą do osiedli Suchej Góry. Skręcamy w lewo w tę drogę. Tutaj zobaczymy początek szlaku niebieskiego.

Również w tym miejscu postawiono drewnianą tablicę upamiętniającą ostatnią wycieczkę w polskich górach naszego papieża. Z tego miejsca za szlakiem niebieskim PTTK i za biało-żółtymi kwadratami mamy ok. 2,5 h do schroniska.

Pierwszy etap wędrówki jest monotonny; prowadzi drogą asfaltową przez ok. 4,5 km. Przechodzimy obok stadionu LKS „Huragan” Skawica i wybudowanej tutaj niedużej skoczni narciarskiej. Po lewej towarzyszy nam potok Skawicy Sołtysiej, a przed nami w oddali góruje duże Pasmo Policy, które w miarę zbliżania się do niego wizualnie staje się coraz wyższe.

Ciekawostka

W pobliżu skawickiego osiedla Oblica znajduje się największa jaskinia Beskidu Żywieckiego. Wszystkie jej korytarze mają długość ok. 416 m. a jej maksymalna głębokość wynosi 21 m. UWAGA! Ze względów na bezpieczeństwo nie zalecam wchodzenia do jej środka, zwiedzania!

Na naszej asfaltowej trasie co jakiś czas natkniemy się na metalową tabliczkę kierującą nas na szlak im. kard. Wojtyły. Pierwszym punktem orientacyjnym dla nas może być również remiza OSP Skawica-Sucha Góra, obok której będziemy przechodzić. Popatrzcie na poniższe zdjęcia.

Po ok. 300 m. od wspomnianej remizy z drogi asfaltowej skręcamy w prawo. Teraz już zaczyna się trasa leśna. Czasem podejścia będą strome. Idziemy wąską, kamienistą drogą, ciągle pod górę. Pasmo Policy jest dosyć wysokie, zatem co jakiś czas będą przebłyskiwać widoki w kierunku północnym: Pasmo Jałowieckie, Masyw Żurawnicy, oraz w oddali majaczące szczyty Beskidu Małego ze szczytem Leskowca na czele. Popatrz na poniższe zdjęcia jak iść..

Licząc od Skawicy Centrum – po ok. 6 km marszu dołącza do nas żółty szlak PTTK, który ciągnie się z Juszczyna. Teraz za dwoma szlakami: naszym niebieskim i żółtym ruszamy za kamienistą trasą w stronę schroniska na Hali Krupowej. Zostało nam ok. 45 min. marszu, głównie przez las.

Po pewnym czasie trasa łagodnieje.. Kiedy wyjdziemy z lasu w oddali dostrzeżemy Halę Kucałową. Idziemy w kierunku tej hali i przeł. Kucałowej.

Cieszę się że dotarłeś do tej części wpisu. Mam nadzieję że zainspirowałem cię do zobaczenia tych miejsc. Dziękuję ci za wirtualną kawę, która pomoże mi w utrzymaniu i rozwoju bloga..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasmo Policy – przełęcz Kucałowa

Przełęcz Kucałowa dzieli halę na której ona się znajduje na dwie części:
– część północna to Hala Kucałowa
– część południowa to Sidzińskie Pasionki. Właśnie w tej części stoi schronisko potocznie zwane „Na Hali Krupowej”

Przeł. Kucałowa to ważne skrzyżowanie szlaków:

– przebiega przez nią (jak i przez cały grzbiet Pasma Policy) Główny Szlak Beskidzki. Oznaczony jest on czerwonym szlakiem PTTK
– szlak zielony PTTK prowadzi do Sidziny (okolice skansenu w Sidzinie), a w przeciwnym kierunku stokiem Policy schodzi do Zawoi Centrum
– za szlakiem czarnym PTTK zejdziemy do Sidziny-Wielkiej Polany
– szlak żółty (którym częściowo wędrowaliśmy) prowadzi do Juszczyna

Panorama południowa z przeł. Kucałowej obejmuje Kotlinę Orawsko-Nowotarską, szczyty Pasma Podhalańskiego, ścianę polskich i słowackich Tatr. Na wschodzie blisko nas wznosi się maszt, który położony jest na szczycie Okrąglicy, natomiast mały szczycik na zachodzie, po lewej stronie do którego możemy dotrzeć w 5-10 minut to Jasna Góra.  

Panorama na północ obejmuje Beskid Makowski (Średni) z Koskową Górą (w oddali szczyt z masztem), Makowską Górą, małym Pasmem Chełmu, Pasmem Babicy oraz w oddali Lanckorońską Górą i górą Żar stojącą nad Kalwarią Zebrzydowską.

Pasmo Policy – schronisko na Hali Krupowej

Z Przeł. Kucałowej widać nieopodal schronisko i inne towarzyszące mu budynki. Zatem ruszam do niego i po ok. 5 minutach jestem na miejscu. Schronisko zostało wybudowane w roku 1936 dzięki dwóm oddziałom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego: w Jordanowie i Łodzi. Nazywało się wówczas schroniskiem „Pod Policą”. Jednak niecałą dekadę później, bo 14.10.1944 r. zostało spalone przez żołnierzy niemieckich, którzy brali udział w obławie na partyzantów działających w Paśmie Policy, dlatego na ścianie schroniska odnajdziemy m.in. tablicę poświęconą oddziałowi AK „Huta-Podgórze”.

Zostało ono odbudowane i ponownie otwarte w roku 1955 już tym razem przez oddział krakowski PTTK i od tego roku nosi imię Kazimierza Sosnowskiego (znany krajoznawca, popularyzator gór, zm. w 1954 r.).

Schronisko, które jest obiektem całorocznym, centralnie ogrzewanym, ma 38 miejsc noclegowych w sześciu pokojach. Odnajdziemy tam bufet turystyczny oraz przytulną jadalnię, mieszczącą równocześnie ok. 30 osób. Na zewnątrz jest miejsce na ognisko oraz rozbicie namiotu. Istnieje możliwość wypożyczenia rakiet śnieżnych. W schronisku płacimy gotówką. Rezerwacje najlepiej telefoniczne. Jeśli zarezerwujesz nocleg, usługi drogą mailową lub poprzez system rezerwacyjny – są one traktowane jako zamówienie wstępne i wymagają potwierdzenia telefonicznego.  W schronisku znajduje się posterunek GOPR.

Będąc już na przeł. Kucałowej można podejść do kaplicy Matki Bożej – Opiekunki Turystów. Ok. 1 km od naszej przełęczy znajduje się szczyt Okrąglicy. Oprócz masztu telekomunikacyjnego pod jej szczytem stoi właśnie ta kaplica. Nie jest ona tuż przy szlaku, gdyż była budowana w czasach komunistycznych, bez zezwolenia, dlatego stoi na uboczu.

Pasmo Policy – ruszamy w stronę najwyższego szczytu tego pasma

Czas zdobyć najwyższy szczyt. Obieramy szlak czerwony PTTK i nim pójdziemy w stronę przeł. Krowiarki. Generalnie trasa w stronę Policy będzie łagodna. Przez pewien czas będzie też nam towarzyszył szlak zielony.

Przed nami nieduży szczyt Jasna Góra, z którego zobaczymy rozleglejszą panoramę górską aniżeli z przeł. Kucałowej. Podejście na ten szczyt jest krótkie, ale strome. Zobacz jakie widoki są z tego szczytu.

Obieramy drogę, która wiedzie przez halę w stronę lasu. Po ok. 1 km szlak zielony odbija w prawo – schodzi do Zawoi Centrum. My idziemy nadal za naszym czerwonym. W pewnym momencie wejdziemy na teren rezerwatów przyrody.

Rezerwaty Przyrody  w okolicach szczytu Policy

Wędrując za szlakiem czerwonym w pewnym momencie wejdziemy na teren w zasadzie dwóch rezerwatów. Po prawej stronie przez większość trasy w okolicy szczytu będziemy mieli starszy rezerwat, który założono w roku 1972 To „Rezerwat Przyrody na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza” mający ok. 59 ha. Po lewej stronie na niedużym odcinku szlaku znajduje się rezerwat założony w roku 1998 r. Ma on tylko 13 ha i zwie się „Na Policy”.

Oba rezerwaty chronią górnoreglowy bór świerkowy. Niestety silne wiatry sprawiły że w szczytowej części rezerwatów lasy te zostały mocno przetrzebione. Ciekawe ptaki jakie tutaj występują to dzięcioł trójpalczasty i głuszec.

Pasmo Policy – główny szczyt

Patrząc przez pryzmat górskich widoków – gdyby nie silne wiatry, które położyły na ziemię wiele drzew, szczyt ten byłby zalesiony. Generalnie widok z niego jest na wschód (gdzie przy dobrej pogodzie dostrzeżemy fragment Gorców), na południe – w stronę Tatr, Gór Choczańskich, część Magury Orawskiej, bliżej – Działów Orawskich. W oddali na zachodzie dostrzeżemy również duży Masyw Babiej Góry.

Ze szczytu schodzi szlak niebieski w stronę przeł. Zubrzyckiej. Idąc dalej za szlakiem czerwonym w stronę przeł. Krowiarki, w okolicach szczytu zobaczymy metalowy krzyż i pomnik, które upamiętniają dwa wydarzenia: 60-tą rocznicę przybycia partyzantów z oddziału „Huta-Podgórze” w to pasmo górskie oraz pomnik z roku  2009 r.  wspominający ofiary katastrofy lotniczej na Policy.

Katastrofa lotnicza na Policy

2 kwietnia 1969 r. samolot AN-24 Polskich Linii Lotniczych LOT rozbił się na północnym stoku Policy. Samolot odbywał lot krajowy z Warszawy do Krakowa. Nie wiadomo dlaczego maszyna zboczyła z trasy i uderzyła w górę. Na pokładzie były 53 osoby. Wszystkie one zginęły. Jednym z pasażerów był prof. Zenon Klemensiewicz, znany językoznawca.

Oprócz oficjalnych informacji dotyczących przyczyny katastrofy, jest również kilka spekulacji co mogło się wydarzyć, szczególnie że podczas lotu panowała dobra pogoda. Spekuluje się, że samolot został uprowadzony lub piloci chcieli uciec za granicę, dlatego też oni lub porywacze nakazali obniżyć lot, w celu uniknięcia namierzenia przez radary. Wysokość samolotu za bardzo obniżono przez co maszyna uderzyła w górę.

Cyl na Hali Śmietanowej

Teraz czeka nas schodzenie lekko w dół ciągle przez mieszany bór świerkowy. Od czasu do czasu na trasie zobaczymy mokradła leśne oraz nieduże, piaskowcowe wychodnie skalne. Po ok. 2,5 km. docieramy do szczytu, który zwie się Cylem na Hali Śmietanowej.  

Czasem ten szczyt zwany jest Kiczorką. Ma on 1298 m. wysokości i jest położony na dawnej Hali Śmietanowej, która obecnie zarasta. To tutaj w rejonie babiogórskim jeszcze w I poł. XX w. wypasano najwięcej owiec. W pobliżu szczytu znajduje się wychodnia skalna, z której zobaczymy piękny widok na Babią Górę. W oddali za przeł. Jałowiecką przy dobrej pogodzie dostrzeżemy Pilsko oraz Masyw Romanki i Rysianki. Oprócz szlaku czerwonego na Krowiarki, z Kiczorki schodzi szlak żółty w stronę Zawoi Podryzowane. Ten szlak przebiega przez szczyt Mosornego Gronia, na którym swoją kuluminację ma wyciąg narciarski.

Czas schodzić w stronę Krowiarek, do których mamy ok. 4,5 km. Obieramy nasz szlak czerwony i idziemy nim przez stoki Wyżnego Syhlca, dalej przez szczyt Główniaka, za którym rozpoczniemy ostatnie, dosyć strome podejście do góry – na szczyt Syhlca (1146 m.). Kiedy już go zdobędziemy, pozostaje „ostatnia prosta”, czyli zejście w dół, w stronę przeł. Lipnickiej (Krowiarki). Kiedy dotarliśmy do Krowiarek, warto odnaleźć symboliczny grób językoznawcy prof. Zenona Klemensiewicza, który zginął we wspomnianej katastrofie samolotu na Policy.

Pasmo Policy i szlak kard. Wojtyły. Informacje praktyczne

Dojazd do Skawicy

Samochód
Jadąc samochodem od strony Makowa Podhalańskiego, generalnie musimy kierować się najpierw w stronę Jordanowa i po ok. 3 km. od Makowa – skręcić w prawo stronę Zawoi (skręcamy z drogi krajowej nr 28 na drogę wojewódzką nr 957). Od tego skrzyżowania mamy ok. 7 km do Skawicy Centrum. Parking obok skawickiego kościoła jest duży i bezpłatny.

Bus
Przez Skawicę jadą busy z Suchej Beskidzkiej, Krakowa, do Zawoi. Wystarczy wsiąść do busa obsługującego tę linię. Kupujemy bilet do Skawicy Centrum i wysiadamy w pobliżu kościoła.

W jaki sposób wrócić z Krowiarek do Skawicy?

No cóż – ponoć na kard. Wojtyłę i jego kompanów na przeł. Kolędówki czekał samochód. My nie będziemy mieli takiej okazji, chyba że ktoś po nas podjedzie.

1. W roku 2021 w sezonie letnim, jesiennym, kilka razy dziennie kursował bus na trasie Zawoja Krowiarki – Zawoja Markowa. Jeśli dalej będzie kursował i się na niego załapiemy, możemy nim zjechać do Zawoi Widły (rondo) i na rondzie łapać jakiegoś busa jadącego do Suchej Beskidzkiej, lub do Krakowa. Takim busem zjedziemy do Skawicy.

2. Z przeł. Krowiarki musimy się dostać do Zawoi Policzne (tereny wyciągu Mosorny Groń). Tam znajduje się przystanek busów. Aby do niego dotrzeć to na przełęczy Krowiarki należy obrać szlak niebieski do Zawoi Policzne i iść nim w dół. W sumie czeka nas ok. 4,5 km marszu, z tego tylko przez 1,5 km trasą leśną a przez 3 km drogą asfaltową.

UWAGA! Jeśli wybierzemy opcję 2, sugeruję znaleźć w internecie rozkład jazdy firmy obsługującej trasę z Zawoi Policzne do Suchej Beskidzkiej i/lub Krakowa, sprawdzić rozkład jazdy i dodatkowo potwierdzić telefonicznie, czy dany bus kursuje.    

Podobnie z busem jadącym z Krowiarek do Zawoi Markowej – warto w internecie sprawdzić kto obsługuje tę linię i zadzwonić z pytaniem czy w danym sezonie busy jeżdżą oraz o jakiej porze.

Parking pod remizą OSP Skawica-Sucha Góra

Jeżeli przyjechaliśmy samochodem i chcemy wyjść tylko do schroniska na Hali Krupowej, a potem zejść w to samo miejsce, to autem możemy podjechać w okolice remizy OSP Skawica-Sucha Góra. Obok niej znajduje się parking na ok. 10-12 pojazdów. Dzięki podjechaniu pod remizę – oszczędzamy ponad 4 km. marszu.

Hala Krupowa schronisko

Schronisko PTTK na Hali Krupowej,
34 – 236 Sidzina
Telefon (od godz. 16.00): 184475005, 607 033 997
email: krupowa@o2.pl
Strona internetowa schroniska: www.krupowa.pl

Artykuł o trasie na Babią Górę z przeł. Krowiarki:

https://www.wbeskidzie.pl/babia-gora/

Dziękuję ci za przeczytanie wpisu. Mam nadzieję że zainspirowałem cię do zobaczenia tych miejsc. Dziękuję ci również za wirtualną kawę, która pomoże mi w utrzymaniu i rozwoju bloga..

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *